Wykorzystanie marihuany w chorobie Alzheimera

Nazwę tę znają wszyscy i wszyscy kojarzą z podeszłym wiekiem. Choroba ta rzeczywiście objawia się pod koniec życia. Zaczyna się od tego, że chory zaczyna zapominać co zrobił, na przykład gdzie coś położył, co komu powiedział itp. Następnie zaczyna zapominać nazwy przedmiotów codziennego użytku oraz sposoby wykonywania różnych czynności. W kolejnej fazie dochodzi utrata orientacji w przestrzeni. Najpierw dotyczy ona dużych i otwartych przestrzeni, na przykład miasta. Następnie, chory gubi się we własnym domu. Myli też przeznaczenie poszczególnych przedmiotów. Choroba Alzheimera ma charakter postępujący. Im dłużej trwa, tym większe spustoszenie czyni w mózgu. Dlatego zaliczana jest do chorób neurodegeneracyjnych. Istotą choroby jest pojawianie się blaszek beta amyloidowych w korze mózgowej. Kora mózgowa, to najmłodsza część mózgu odpowiedzialna za procesy poznawcze. Z tego powodu, pierwszym objawem choroby są problemy z pamięcią, myśleniem i kojarzeniem. U każdego pacjenta choroba przebiega inaczej. W efekcie, wycofuje się on z kontaktów społecznych i zamyka w domu. Zdaniem naukowców, za tworzenie się blaszki niszczącej komórki nerwowe odpowiada agresywne białko.

Leczenie choroby Alzheimera

Jak dotąd, nie udało się wynaleźć lekarstwa na tę chorobę. Pacjentom pomaga się poprzez zaangażowanie rodziny w podtrzymywanie dotychczasowych funkcji umysłowych. Służą temu ćwiczenia zalecane przez specjalistów. Leki podawane pacjentom poprawiają ich samopoczucie i jakość życia. Są to najczęściej łagodne leki uspokajające, ponieważ stopniowej utracie pamięci i kontaktu z otoczeniem towarzyszy bardzo wysoki poziom lęku, niepokoju i frustracji.

Marihuana w chorobie Alzheimera

Naukowcy i medycy wciąż szukają skutecznego leku na to schorzenie. Szukają tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej i coraz więcej z nas może zdążyć zachorować. W 2013 roku przeprowadzono badania, które dają pewną nadzieję, a mianowicie taką, że kannabinoidy obecne w marihuanie mogą cofać gromadzenie się amyloidu w mózgu. Prawdopodobnie sprawiają, że Kannabinoidy odprowadzają to szkodliwe białko z mózgu przez barierę krew – mózg. W innych badaniach wykazano że niepsychoaktywny kannabidiol CBD cofa objawy choroby Alzheimera u myszy tranzgenicznych.

Marihuana medyczna Posty
Poprzedni post
Marihuana i jej właściwości lecznicze
Następny post
Czy leczenie schizofrenii marihuaną daje rezultaty?